USA F11 – Qualy

Location: Tampa, Florida, USA
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)

QD-S | OOP

Qualy Main Draw:

First Round:

(1) Joel Kielbowicz (USA) vs bye
Zander Woodford-Smith (GBR) def Erik Thunberg (USA) 6-2/6-1
Maksim Tikhomirov (USA)
def Amar Vora (GBR) 6-0/6-0
Guan-Hua Chen (CHN) def Gavin Lund (USA) 6-0/6-0
Brandon Anandan (USA)
def Aron Ganju (USA) 6-1/6-0
Jackson Bodle (NZL) def Marcus Yu (USA) 6-3/6-4
Luis-David Viruega-Diaz (MEX) def Jeff Zenisek (USA) 7-6(4)/6-1
Joel Giger (SUI) def Owen Long (USA) 7-5/6-2
Ignacio Taboada (USA)
def Kyle Staton (USA) 6-2/6-1
Adrian Escarate (CHI) def Jason Spell (USA) 6-1/6-0
Calle Lundquist (SWE) def Tyler Kelly (USA) 7-5/4-6/6-2
(3) Ytai Abougzir (USA)
vs bye
Joey B Burkhardt (USA) def Viju George (USA) 6-4/3-0 RET
Corey W Smith (USA)
def Tyler Snook (USA) 6-0/6-4
Joe Bates (USA)
def Beau Gutierrez (USA) 6-2/6-1
Bo Hardt (USA)
def Jacob Meyer (USA) 6-2/6-0
Bumpei Sato (JPN) def Nicholas Laheney (USA) 6-1/6-2
Andres Gonzalez (VEN) def Michael O’Shea (USA) 4-6/6-1/6-1
Steven Kane (USA)
def William Boe-Wiegaard (USA) 6-2/6-2
Jose Gerardo Meza Paniagua (MEX) def Ben Gonzalez (USA) 6-1/6-3
Ricky Flach (USA)
def Keith Gonzalez (USA) 6-1/6-0
Artiom Podgainii (MDA) def Vijay Karia (USA) 6-2/6-2
Mateo Dalla Fontana (ARG) def Adam Eriksson (USA) 7-6(2)/6-3
Franco Mata (MOZ) def Kevin Arias (USA) 6-7(6)/7-5/6-2
Maximilian Eppley (USA)
def Rudolf Harrer (RSA) 4-6/7-6(2)/4-0 RET
Robert Gates (USA)
def Michael Joseph Basile (USA) 7-6(5)/6-3
Kyohhei Kamono (JPN) def Jeswin Jolly (USA) 6-4/6-4
Paul Polarczyk (CAN) def Ronnie Burks (USA) 6-0/6-0
Soon-Ping Keong (SIN) def Chris Peck (USA) 6-2/6-1
(12) Bjorn Munroe (BAH) def Zeke Hindle (USA) 6-3/6-2
(7) Dennis Zivkovic (USA)
vs bye
Bowen Ouyang (HKG) def John Valenti (USA) 6-2/3-6/6-2
Gregory Vladimirsky (USA)
def Douglas Santiago (USA) 6-3/6-2
Michael Gilliland (USA)
def Yves Jacobs (BEL) 6-3/6-4
Nail Khabiyev (UZB) def Francis O’Loughlin (USA) 6-3/6-0
(8 ) Patrick Frandji (USA)
vs bye
Jack Najjar (USA) def Diallo Jones (TOG) 6-3/6-3
Joel Samaha (USA) def Andres Kaver (CRC) 6-0/6-1
Christopher Dickson (USA)
def Chris Le (USA) 7-6(2)/1-6/6-4
Nicholas White (USA)
def Torrey Gambill (USA) 7-6(4)/6-4
Carlton Fiorentino (USA)
def Philippe Frayssinoux (FRA) 4-6/7-6(3)/1-0 RET

Second Round:

(1) Joel Kielbowicz (USA) def Zander Woodford-Smith (GBR) 6-3/5-7/6-0
Maksim Tikhomirov (USA) def Guan-Hua Chen (CHN) 6-0/6-3
Brandon Anandan (USA) def Christian Pylypenko (AUS) 6-1/6-2
Ignacio Taboada (USA) def Joel Giger (SUI) 6-4/6-3
(3) Ytai Abougzir (USA) def Joey B Burkhardt (USA) 6-0/5-7/6-2
Joe Bates (USA)
def Corey W Smith (USA) 7-5/6-3
Bumpei Sato (JPN) def Bo Hardt (USA) 6-1/6-0
Steven Kane (USA)
def (4) Vlademyros Mavropoulos-Stoliarenko (GRE) 7-6(4)/7-6(4)
Jonathan David (CAN) def Ricky Flach (USA) 6-2/6-3
Franco Mata (MOZ) def Maximilian Eppley (USA) 6-3/6-0
(6) Sergio Rojas (PER) def Robert Gates (USA) 6-2/6-1
(7) Dennis Zivkovic (USA) def Shinnosuke Otsuka (JPN) 7-6(5)/6-2
Michael Gilliland (USA) def Gregory Vladimirsky (USA) 6-0/7-5
(8 ) Patrick Frandji (USA) def Jack Najjar (USA) 6-3/6-4
Joel Samaha (USA) def Christopher Dickson (USA) 6-0/6-0
Alexandru Pasareanu (CAN) def Nicholas White (USA) 6-7(5)/6-1/6-4
Carlton Fiorentino (USA) def (11) Tinotenda Chanakira (ZIM) 6-1/6-3

Third Round:

(1) Joel Kielbowicz (USA) def Maksim Tikhomirov (USA) 7-6(3)/6-2
Matt Reid (AUS) def Brandon Anandan (USA) 6-4/6-4
Ignacio Taboada (USA) def (2) Timothy Neilly (BAH) 1-6/6-3/6-4
(3) Ytai Abougzir (USA) def Joe Bates (USA) 6-2/6-0
Steven Kane (USA) def Jose Gerardo Meza Paniagua (MEX) 6-2/7-6(1)
(7) Dennis Zivkovic (USA) def Ulrik Thomsen (DEN) 4-6/6-0/6-3
(9) Kirill Sinitsyn (CAN) def Michael Gilliland (USA) 6-2/6-1
Joel Samaha (USA) def (8 ) Patrick Frandji (USA) 2-6/6-1/6-4
Carlton Fiorentino (USA) def Alexandru Pasareanu (CAN) 6-1/6-1

Qualifying Round:

(1) Joel Kielbowicz (USA) def Matt Reid (AUS) 6-3/7-6(5)
Ignacio Taboada (USA) def Calle Lundquist (SWE) 6-1/6-3
(3) Ytai Abougzir (USA) def Bumpei Sato (JPN) 6-2/7-5
Steven Kane (USA) def Sheharyar Wali (CAN) 6-2/2-6/6-3
(7) Dennis Zivkovic (USA) def (9) Kirill Sinitsyn (CAN) 6-3/6-1
Carlton Fiorentino (USA) def Joel Samaha (USA) 6-2/6-2

Information: ATP | ITF

Advertisements

One Response to USA F11 – Qualy

  1. […] bye Zander Woodford-Smith GBR def Erik Thunberg USA 6-2/6-1 Maksim Tikhomirov USA def Amar Vora GBRhttps://thetennisthatwedontsee.wordpress.com/2008/05/11/usa-f11-qualy/Up Next, Recaps & Links CBS NewsStories, links and the place to get more information on stories on […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: